Nevin Çokay resimleri üzerine…

- Çokay’ın resimlerinde görüldüğü gibi ufak bir gerçek belirtisi, hatırlatımı resimle tabiat arasında köprü kurmaya yetiyor. Ne öz biçim, ne de öz renk yetebiliyor ve onlara zarar vermedikçe bir nebze gerçek, bir nebze tabiat tabloya bakan göze binbir yorum imkanı veriyor…

Nurullah BERK


- Nevin Çokay çevreye, yanı yöresine, dış dünyaya nasıl ve nice baktığını ve hal ile gidişimiz üstüne ne düşündüğünü bir bir anlatmaya –görsellikle- koyuldu. Kuşkusuz bu arı duru ve aydınlığa yönelik anlatım, onu, yaşadığı zaman üstüne, yurdunu ve yurttaşları üstüne ne düşünüp neler duyduğu belirgin olan güçlü bir ressam kılacak.

Nuri İYEM


- Doğaya özdeş renkleri, köyümüz, kentimiz, insanlarımız üzerine yoğunlaşan gözlem birikimleriyle Nevin Çokay, resmimizin toplumcu gerçekçi çizgisinde uzun yıllardır titiz bir emekle aldığı yeri, kişilikli tutumunu yeni resimlerinde de sürdürüyor.

Ahmet KÖKSAL


- Nevin Çokay’ın biçimleri birbirine abanan, çetin, güç anlaşılır, ağır, durgun biçimlerdi. Bazen koyu çizgilerin yüzeyde yayılan açık leke tonlarını sınırladığı bu düzenlerde resmin dünyasına özgü, yüzeye yapışık yassı biçimlerin getirdiği bir kütle ağırlığı vardı. Elbette resmin dünya ağırlığı vardı.

Sezer TANSUĞ


- İnsan ilişkilerini, sevgiyi ve sevdayı yansıtırken tuvallerinde göz ardı eder ayrıntıları, kompozisyonuyla ve özellikle rengiyle. Önemli olan bütünü vermektir onun için, tüme varıştır. Bu nedenle adeta bir monokrom sergileyişle daha çarpıcı kılar anlatımını. Tıpkı ifade gücünü öncelikle gözlerde toplayışı, yansıtışı gibi. Kişilikli, mağrur ve güçlü…

Abdülkadir GÜNYAZ© Mayıs 2006
Her Hakkı Saklıdır